Gazdaság,  Hírek

Új szabályok a vásárlások késleltetett fizetésére, hogy védjék a vásárlókat

A brit kormány új szabályokat jelentett be, amelyek célja, hogy védjék a vásárlókat a „vásárolj most, fizesd később” (buy now, pay later, BNPL) szolgáltatások használata során. A kormány álláspontja szerint véget kell vetni a szabályozatlan kölcsönzési gyakorlatok „vadnyugati” világának. Az új jogszabályok értelmében a hitelezők kötelesek lesznek megvizsgálni a vásárlók pénzügyi helyzetét, hogy megakadályozzák, hogy túlzott adósságot vállaljanak. Emellett a vásárlók gyorsabb visszatérítési lehetőségeket is kapnak. Az utóbbi időszakban a BNPL szolgáltatások használata jelentősen megnövekedett, a becslések szerint az Egyesült Királyságban tavaly 11 millió ember élt ezzel a lehetőséggel, de sokan attól tartanak, hogy egyes felhasználók olyan mértékben költekeznek, amit nem tudnak majd visszafizetni.

A fogyasztói csoportok üdvözölték a döntést, hangsúlyozva, hogy sok felhasználó nem is tudja, hogy adósságba keveredik, amit nehezen tud majd visszafizetni. A BNPL működési elve lényege, hogy a vásárlók nem kötelesek azonnal kifizetni a teljes összeget, hanem a vásárlások költségét kisebb részletekben, általában néhány héten vagy hónapon belül rendezhetik. Ez a megoldás sokak számára kényelmes lehet, ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy egyes fogyasztók nem vállalnak-e túl nagy terheket ezzel a módszerrel.

Jelenleg a BNPL termékek nincsenek megfelelően szabályozva, és a Citizens Advice szervezet képviselője, Tom MacInnes hangsúlyozta, hogy az új intézkedések kulcsfontosságú lépést jelentenek a vásárlók védelme felé. „Túl sokáig voltak az emberek kitéve olyan adósságoknak, amelyeket nem tudtak kezelni, mivel a BNPL szektor a szabályozás szürke zónájában működött,” mondta MacInnes. „Sokan küzdenek a visszafizetéssel, késlekednek a létfontosságú számláik kiegyenlítésével, és sok esetben sürgősségi támogatásra van szükségük, mint például élelmiszerbanki utalványok.”

A BNPL szektor szigorúbb felügyeletének bevezetése már évek óta napirenden van, és a korábbi kormány 2023-ban jelentett be terveket a szabályozás érdekében. Az új jogszabályok, amelyek várhatóan jövőre lépnek életbe, megkövetelik, hogy a BNPL cégek egységes szabványoknak tegyenek eleget. Ezáltal a vásárlók pontosan tudni fogják, mit vállalnak, mennyire engedhetik meg maguknak a vásárlást, és hogyan kérhetnek segítséget, ha szükséges. A szabályozás részeként kötelezővé válik az „előzetes” jövedelmi ellenőrzés, a gyorsabb visszatérítési lehetőségek és a jog a Pénzügyi Ombudsmanhoz való panasz benyújtására.

Emma Reynolds, a Pénzügyminisztérium gazdasági államtitkára kifejtette, hogy a BNPL „milliók számára változtatta meg a vásárlást”, de ugyanakkor a fogyasztók védtelenné váltak, és a szektor „vadnyugati” módon működött. „Ezek az új szabályok védelmet nyújtanak a vásárlók számára az adósságcsapdákkal szemben, és biztosítják a szektornak azt a kiszámíthatóságot, amire szüksége van a befektetésekhez, a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez,” tette hozzá.

A pénzügyi szabályozó, a Financial Conduct Authority (FCA) által végzett átfogó felmérés szerint a BNPL használata „jelentősen megnőtt”, az elmúlt három évben kétmillióval nőtt a felhasználók száma. A felmérés alapján kiderült, hogy a magukra maradt szülők 40%-a és a 25 és 34 év közötti nők 35%-a használ BNPL termékeket. Lisa Webb, a Which? fogyasztóvédelmi egyesület jogi szakértője elmondta, hogy a kutatásaik szerint „sok felhasználó nem is tudja, hogy adósságot vállal, vagy nem gondolkodik el a késedelmes fizetés lehetőségén”.

A Klarna, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb BNPL szolgáltatója, szóvivője szerint a vállalat már 2020 óta támogatta a szektor szabályozását. „Jó látni a szabályozás előrehaladását, és várjuk, hogy együtt dolgozhassunk az FCA-val a fogyasztók védelme és az innováció ösztönzése érdekében,” mondta. Egy másik jelentős BNPL szolgáltató, a Clearpay szintén kifejezte támogatását, és jelezte, hogy kész segíteni az FCA-nak olyan szabályozás kidolgozásában, amely biztosítja a fogyasztói védelmet, elősegíti a szükséges innovációt a fogyasztói hitelezés terén, és támogatja az Egyesült Királyság virágzó FinTech szektorát.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yg5le8p25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük