
Indiai ‘Szilícium-völgy’ víz alatt a heves esőzések után
Bengaluru, India déli részén, amelyet gyakran India Szilícium-völgyeként emlegetnek, súlyos esőzések következtében víz alá került. A városban a hatóságok magas készültséget hirdettek a pre-monszun esőzések miatt, mivel ciklonális képződmények alakultak ki az Andaman-tenger felett. A hétfői nap folyamán három ember, köztük egy tizenkét éves fiú életét vesztette az esőzésekkel kapcsolatos balesetek következtében. Bengaluru, amely a világ egyik legnagyobb technológiai központja, számos globális technológiai cégnek ad otthont, és sok közülük arra kérte munkatársait, hogy dolgozzanak otthonról a megáradt utak miatt.
A város különböző területein hétfőn 100 mm csapadék hullott, ami rekordszámba megy, hiszen ilyen mennyiségű esőre 2011 óta nem volt példa. CS Patil, a helyi meteorológiai hivatal igazgatója szerint ez a jelenség „ritka” Bengaluru esetében. A súlyos vízelvezetési problémák és a forgalmi dugók mellett a heves esőzés vagyoni károkat is okozott. A város egyik fő informatikai folyosóján, egy szoftvercég, az i-Zed kerítésfala összeomlott hétfő reggel, ami egy 35 éves női alkalmazott halálát okozta. Videók tanúsága szerint az emberek térdig érő vízben gázoltak, míg több autó is víz alatt állt a város elárasztott utcáin. A víz egyes házakba is befolyt, ami tovább súlyosbította a helyzetet.
A hatóságok bejelentették, hogy a városi önkormányzat azonosította azokat a 210 árvízkockázatos területet, ahol éjjel-nappal dolgoznak a helyzet orvoslásán. DK Shivakumar, Karnataka állam miniszterelnök-helyettese a hétfői sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „nincs ok aggodalomra Bengaluru lakosai számára”. Azonban sokan a közösségi médiában bírálják a hatóságokat, mivel az elöregedett infrastruktúra és az elárasztott utak miatt sokan érzik magukat kiszolgáltatottnak. Egy felhasználó az X platformon azt írta: „Nincs más város, amely annyira félelmet és tehetetlenséget okozna az esős időszakban, mint Bengaluru.”
Annu Itty, aki nyolc éve él a városban, a BBC-nek elmondta, hogy az infrastruktúra különösen gyenge a monszunidőszakban. „Ironikus módon a legújabb fejlesztésű területek – amelyeket a virágzó tech szektor számára építettek – szenvedik el a legrosszabb árvizet,” mondta. Itty, aki közpolitikai területen dolgozik, a „koherens városfejlesztési tervek hiányát, amelyek tiszteletben tartják a környezeti korlátokat”, valamint a kormányzati felelősségvállalás hiányát emelte ki, amely miatt a Bengaluru lakosai kénytelenek szembenézni a következményekkel.
Karnataka állam, amelynek fővárosa Bengaluru, jelenleg a Kongresszus párt irányítása alatt áll. Az ellenzéki Bharatiya Janata Párt (BJP) a helyi kormányt vádolja az esővel kapcsolatos problémák kezelésének elmulasztásával, annak ellenére, hogy milliárdokat költöttek az infrastruktúrára. A BJP sürgette, hogy azonnal szabadítsanak fel 10 milliárd rúpiát (kb. 117 millió dollárt) a segélyezési műveletekhez. A helyi kormány azonban azzal védekezett, hogy ezek régóta fennálló problémák. „A mai problémák nem újkeletűek. Ezeket évek óta figyelmen kívül hagyják, különböző kormányok és adminisztrációk alatt,” mondta Shivakumar.
Az árvizek a közelmúltban visszatérő jelenséggé váltak Bengaluru területén. Szakértők a város tavainak és vizes élőhelyeinek gyors beépítését, valamint a gyenge városfejlesztést okolják a válságért. Ananda Rao, az Információs Technológiai Szövetség (AIT) elnöke, amely több mint 450 szoftvercéget képvisel, a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a gyakori árvizek „kényelmetlenséget és zűrzavart” okoznak az üzleteknek. „Bengaluru jelentős mértékben hozzájárul az adókhoz – mind egyéni, mind ingatlanadó szinten. Nincs azonban megtérülés ebből a befektetésből,” mondta, és felszólította az állami kormányt, hogy dolgozzon ki hosszú távú megoldásokat a város infrastruktúrájának javítására. A helyzet sürgőssége és a lakosság szenvedése arra figyelmeztet, hogy a városnak mielőbb hatékony lépéseket kell tennie a jövőbeli áradások megelőzése érdekében.

