Gazdaság,  Hírek

Bill Gates 2045-re a vagyona nagy részét jótékony célra szánja

Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben vagyonának 99%-át jótékonysági célokra kívánja fordítani. Gates egy friss blogbejegyzésben osztotta meg ezt a tervet, amelyben hangsúlyozta, hogy a jövőben felgyorsítja adományozási tevékenységét az általa alapított alapítványon keresztül, és azt tervezi, hogy 2045-re befejezi annak működését. „Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de elhatároztam, hogy ‘gazdagon halt meg’ nem lesz az egyik közülük” – fogalmazott Gates.

A 69 éves üzletember elmondta, hogy saját nevét viselő alapítványa eddig 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd fontot) fordított egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt költ, figyelembe véve a piaci viszonyokat és az inflációt. Gates blogposztjában hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a „Gazdaság Evangéliuma” címet viseli, és amelyben az áll, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni vagyoni javaikat a társadalomnak. Gates idézte Carnegie szavait: „Aki így gazdagon hal meg, az megbélyegzett.”

A legújabb ígérete a jótékonykodás felgyorsítását jelenti. Kezdetben Gates és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány évtizedekig folytatja munkáját a haláluk után is. A BBC Newshour műsorában, amikor erről a váltásról kérdezték, Gates elmondta, hogy 20 év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban képesek kezelni a jövő kihívásait. „Ez igazán a sürgősségről szól” – mondta. „Sokkal többet tudunk költeni, ha nem arra törekszünk, hogy örökkévalók legyünk, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”

Bár Gates 99%-os vagyonát jótékony célokra ajánlja fel, a Bloomberg szerint még így is milliárdos maradhat, hiszen a Microsoft alapítójaként a világ ötödik leggazdagabb embere. Blogbejegyzésében egy idővonalat osztott meg vagyonáról, amelyen a jelenlegi nettó értéke 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel a nullához 2045-re.

Gates elmondta, hogy az alapítvány a tartalékait felhasználva 200 milliárd dollárt kíván adományozni. A Microsoftot 1975-ben alapította Paul Allennel, és a cég a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináló erejévé vált. Gates az elmúlt évtizedekben fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben a társelnöki tisztségről is. Jótékonykodásra való hajlamát a befektető Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, ugyanakkor a kritikusai azt állítják, hogy Gates az alapítvány jótékony státuszát kihasználva kerülheti el az adófizetést, és hogy az alapítvány túlzott befolyással bír a globális egészségügyi rendszeren.

Blogbejegyzésében Gates három fő célkitűzést határozott meg az alapítványa számára: a megelőzhető betegségek megszüntetése, amelyek anyák és gyermekek halálát okozzák; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró felszámolása; valamint a szegénység megszüntetése több száz millió ember számára. Gates bírálta az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Franciaországot, amiért csökkentették a külföldi segélyezési költségvetésüket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De az egy dolog, amit garantálni tudunk, hogy a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja az emberek és országok önálló felállásának erőfeszítéseit a szegénységből.”

A Newshour interjúban Gates élesebben bírálta Elon Muskot, akit azzal vádolt, hogy a gyermekek halálát okozza az Egyesült Államok kormányzati hatékonyságának csökkentésével. „Ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket ölnek meg, hanem milliókat” – válaszolta Gates. „Nem gondoltad volna, hogy a világ leggazdagabb embere ezt teszi.” Gates említette azt is, hogy a Trump-adminisztráció alatt egy kórház számára tervezett támogatások törlésre kerültek, amelyeket Musk tévesen azzal vádolt, hogy „pénzt költött a Hamasznak” a Gázai övezetben. Musk később elismerte, hogy a vád téves volt.

Gates kifejezte csalódottságát, hogy Musk hirtelen megszorításokat vezetett be, és ezeket olyan módon jellemezte, ami igazságtalan volt, például azt állítva, hogy a pénz Gázában költődött, holott az anyák HIV-fertőzésének megelőzésére fordított pénzről volt szó. „Ez komoly ügy” – mondta Gates. A Gates Alapítvány a BBC Media Action donoraként támogatja a BBC jótékonysági tevékenységét, amely különálló a hírszolgáltatástól. Gates örömét fejezte ki a vagyonának elajándékozásában, kijelentve, hogy ez nem fogja megfosztani gyermekeit a megfelelő életszínvonaltól.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2e87lzqkdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük