Gazdaság,  Hírek

A dominikai vulkánok zöldenergia-forrássá válása

Dominika, a Karib-tenger gyönyörű szigete, lenyűgöző tájaival, esőerdőivel, vízeséseivel, vulkánjaival és meleg forrásaival vonzza az ökoturistákat, akik kalandra vágynak. A sziget az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül, hiszen tavaly 83 966 látogatót fogadott, ami 13%-os növekedést jelentett 2022-höz képest. A turisták számának emelkedése mögött új, közvetlen repülőjáratok indítása az Egyesült Államokból, valamint a szállodák számának növekedése áll. Dominika a „Természet Szigeteként” ismert, és a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károk után mostanra sikerült helyreállnia. A helyi kormány célja, hogy a sziget természeti erőforrásait kihasználva tiszta áramot termeljen a 66 000 lakos számára, valamint a turizmus szektorának.

A Dominika kormányának tervei között szerepel, hogy megszüntessék az ország hosszú távú, importált dízel üzemanyaggal működő generátoroktól való függést. Ennek érdekében egy geotermikus erőművet építenek az ország déli részén, amely a természetes, forró vízben gazdag földalatti tározókat célozza meg, amelyeket a környező vulkáni kőzetek hevítenek. A 10 megawattos erőmű, amelynek építkezése a gyönyörű Roseau-völgyben, Laudat falujához közel zajlik, várhatóan az év végére működésbe lép. A gőzt a felszínre hozzák, hogy turbinákat hajtsanak meg, amelyek áramot termelnek. A használt gőzt lehűtik, így vízzé alakul, majd visszainjektálják a föld alá, hogy a folyamat újra kezdődhessen. Dr. Vince Henderson, Dominika energiaügyi minisztere a BBC-nek elmondta, hogy reményeik szerint 2030-ra teljesen megszüntetik a dízelgenerátorok használatát az áramtermelés terén. A kormány emellett azt is állítja, hogy a geotermikus erőmű csökkenti az áramdíjakat is.

Dominika nem egyedül áll a megújuló energiaforrások kiaknázásának útján. A hosszú távú tervek között szerepel a többletenergia szomszédos szigetekre történő exportálása tenger alatti kábeleken keresztül. Dr. Henderson hangsúlyozta, hogy reméli, a geotermikus erőmű sikere más karibi országokat is inspirál arra, hogy felfedezzék a megújuló energiaforrásokat. Dominika geotermikus erőműve lesz a második a Karib-térségben, hiszen Guadeloupe, Franciaország tengerentúli megyéje már három évtizede üzemeltet egy 15 megawattos erőművet. A Roseau-völgyi létesítmény létrehozása közben a Dominikai kormány és az amerikai-izraeli megújuló energia vállalat, az Ormat Technologies közötti köz-public partnership keretében valósul meg. A projekt költségei több tízmillió dollárra rúgnak, amely részben különböző kormányok, például az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland támogatásával jött létre. További finanszírozást nem kormányzati szervezetek és a Világbank, valamint a Karibi Fejlesztési Bank (CDB) nyújtott.

Az Ormat vezérigazgatója, Doron Blachar elmondta, hogy a projekt első kihívása a megfelelő erőforrás megtalálása, majd az, hogy a vállalat felépítse az erőművet. Az Ormat már több mint öt évtizede tervez és épít megújuló energia rendszereket, és különböző országokban működtet geotermikus erőműveket. Blachar azt is hangsúlyozta, hogy a geotermikus energia tiszta, nulla emisszióval rendelkező megoldás, amely nem függ a szél vagy a napfény elérhetőségétől, és 24/7 üzemel. Emellett új technológiát és szakértelmet hoz az országba, és munkahelyeket teremt.

Bár a geotermikus energia környezeti előnyei nyilvánvalóak, a dominikai új erőmű körüli helyi lakosok között aggodalmak merültek fel. Atherton Martin környezetvédő például attól tart, hogy a Roseau-völgy ökológiai értékei megsérülnek. A projekt körüli viták középpontjában a költségek is állnak; a Dominikai kormány körülbelül 15 millió dollárt fektetett a projektbe. Dr. Henderson elismerte, hogy a projekt nem könnyű feladat egy olyan ország számára, amely 2017-ben hatalmas kihívásokkal nézett szembe, amikor helyre kellett állítani az elektromos hálózatát.

A geotermikus erőművek esetében felmerülő másik aggodalom a földrengések előidézésének lehetősége. Az Ormat azonban hangsúlyozta, hogy eddigi működése során ilyen incidens soha nem történt. A cégvezető optimista a karibi térség geotermikus technológiák központjává válásának lehetőségeivel kapcsolatban. Az OECS, a Karibi Keleti Államok Szervezete, célkitűzésként tűzte ki a 30%-os megújuló energia arányt 10 éven belül, Dominika és St. Kitts pedig 100%-ra törekszik. A Dominika geotermikus projektet a régió bátor és látomásos lépésének nevezte Dr. Didacus Jules, az OECS főigazgatója. A projekt nemcsak az ország belső energiaszükségleteit szolgálja ki, hanem példát is mutat a többi karibi állam számára a megújuló energiaforrások kiaknázásában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gezw5n579o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük