Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom elhallgattatása után a aktivisták a föld alá húzódtak

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismételten előkészítik az akcióikat, felveszik a jól ismert fényvisszaverő narancssárga mellényeiket, és feltöltik hangosbeszélőiket. Ez a rutin már jól ismert számukra, hiszen az elmúlt három év során már számos alkalommal indítottak hasonló akciókat, amelyek során leöntötték a festmények védelmét szolgáló üvegeket, útlezárásokat szerveztek és különböző, figyelemfelkeltő megmozdulásokat tettek. Az aktivisták az ország egyik legismertebb és legvitatottabb kampánycsoportjává váltak. A szombati, központi londoni megmozdulásukra várhatóan több száz aktivista fog megjelenni, azonban az esemény jelentősen eltér majd a korábbi demonstrációktól.

A JSO hivatalosan bejelentette, hogy a szombati esemény az utolsó demonstrációjuk lesz, és ezzel lezárják a polgári engedetlenségi kampányukat. A csoport közleménye szerint sikerült elérniük céljaikat, hiszen a kormány már elfogadta, hogy nem ad új olaj- és gázbányászati engedélyeket. Ugyanakkor a JSO tagjai belsőleg elismerik, hogy az új, szigorúbb rendőri intézkedések gyakorlatilag ellehetetlenítték a tevékenységüket. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója hangsúlyozta, hogy a szombati összejövetel egy „örömteli ünneplés” lesz, hiszen rengeteg közös eredményt értek el.

A JSO nemcsak a saját tagjait ünnepli, hanem sok más embert is, aki eddig szenvedett a demonstrációik miatt. Az autósok, akik órákig tartó forgalmi dugókban ültek, a művészetet kedvelők, akiket sokkoltak a festmények elleni támadások, valamint a sport- és színházlátogatók, akiknek programjait megzavarták, mind örömmel fogadják a JSO távozását. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO demonstrációi óriási időráfordítást és költségeket jelentettek. 2023-ban a metropolitai rendőrség becslése szerint a JSO akciói közel 20 millió fontba kerültek.

Azonban a JSO megszűnése felveti a kérdést, hogy vajon ez tényleg a klímaváltozással kapcsolatos zavaró megmozdulások végének a jele-e az Egyesült Királyságban, vagy éppen ellenkezőleg, a csoport kényszerű visszaszorulása új, még zavaróbb akciókat szülhet. Továbbá, a klímavédelmi mozgalom jövőbeli stratégiáját is újra kell gondolni. A JSO modellje kicsi, elkötelezett csoportokból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, maximális közfelháborodást okozva. Ezek az akciók azonban szigorú belső szabályokkal működtek: az aktív részvételnek erőszakmentesnek kellett lennie, és a résztvevőknek vállalniuk kellett a felelősséget, várakozva arra, hogy letartóztassák őket.

A jogi környezet az utóbbi években jelentősen megváltozott. Az új jogszabályok, például a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvény, büntethetővé tették a közrend szándékos vagy gondatlan megsértését. Számos korábban elfogadott akció, amelyek mostanra súlyos bűncselekménynek minősülnek, megnehezítették a klímaaktivisták helyzetét. A bíróságok is megváltoztatták a nézőpontjukat, és a legtöbb esetben nem fogadták el, hogy az aktivisták jogi mentességet kérjenek az akcióikra, ha azok a klímaváltozás ellen irányultak.

A JSO tevékenységei nyomán sok aktivista úgy döntött, hogy elhagyja a hagyományos, felelősségteljes demonstrációkat, és a jövőben inkább titkos akciókat választ. Az új, radikális csoportok, mint például a Shut the System, már elindítottak vandalizmusra épülő akciókat, amelyek célja a pénzügyi és biztosító cégek irodáinak megrongálása. Az aktivisták úgy vélik, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelős demonstrációs formák már nem működnek.

A közvélemény továbbra is megosztott a klímaváltozás kérdésében. Miközben a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a lakosság többsége fontosnak tartja a klímaváltozás kezelését, a JSO tevékenységei sokak szemében visszatetszőek voltak. A JSO véget érésével a klímavédelmi mozgalom új lehetőségeket és kihívásokat is kapott, hiszen egy új, hatékonyabb, de nem zavaró módszerekkel kell előre lépniük. A jövőbeli akciók és mozgalmak formálásában a közvélemény támogatása kulcsfontosságú lesz. A JSO öröksége tehát nemcsak a zűrzavaros akciókban rejlik, hanem abban is, hogy a klímavédelmi mozgalomnak új, kreatív és hatékony módszereket kell találnia a céljaik elérésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük