Hírek,  Tech

Új felfedezések a Titanic utolsó óráiról

A Titanic végzetes sorsának újabb részleteit tárta fel egy részletes digitális elemzés, amely a hajó teljes méretű 3D-s szkennelésével készült. Ez a rekonstrukció bemutatja, milyen erőszakosan történt a hajó kettéválása, amikor 1912 áprilisában jéghegynek ütközött, ami 1500 ember életét követelte. A szkennelés új nézőpontot kínál a hajó kazánházáról is, megerősítve a szemtanúk beszámolóit, miszerint a mérnökök a végsőkig dolgoztak, hogy a hajó fényeit működtessék. A számítógépes szimuláció arra is utal, hogy az olyan kis méretű lyukak, mint egy A4-es lap, hozzájárultak a Titanic pusztulásához. Parks Stephenson, a Titanic szakértője azt nyilatkozta, hogy a Titanic az utolsó túlélő szemtanúja a katasztrófának, és még mindig mesélni tud. Az elemzés egy új dokumentumfilmhez készült, amelyet a National Geographic és az Atlantic Productions készít, és a címe: Titanic: A Digitális Feltámadás.

A hajóroncs 3800 méter mélyen fekszik az Atlanti-óceán jéghideg vizében, és a térképezést víz alatti robotok végezték. Több mint 700 000 képet készítettek minden szögből, hogy létrehozzák a digitális ikert, amelyet 2023-ban a BBC News mutatott be a világnak. Mivel a roncs rendkívül nagy, és a mélység homályában fekszik, az alámerülő járművekkel végzett felfedezések csupán ízelítőt adnak a látványból. A szkennelés viszont az első teljes képet nyújtja a Titanicról. Az óriási orr rész a tengerfenéken áll, szinte úgy, mintha a hajó folytatná az útját. Ezzel szemben a hajó far része, 600 méterre található, egy összetört fémhalmaz. Ezt a sérülést az okozta, amikor a hajó a tengerfenékre csapódott, miután kettévágódott.

Az új térképezési technológia más lehetőséget kínál a hajó tanulmányozására. Stephenson úgy fogalmazott, hogy ez olyan, mint egy bűncselekmény helyszíne, ahol fontos látni, hogy az bizonyítékok milyen kontextusban helyezkednek el. A roncs helyszínének átfogó látványa kulcsfontosságú a történtek megértéséhez. A szkennelés új részleteket is felfedett, például egy ablakot, amely valószínűleg a jéghegy által tört be. Ez összhangban áll a túlélők beszámolóival, miszerint a jég a baleset során belépett néhány kabinba. A szakértők most a Titanic hatalmas kazánházának egyikét tanulmányozzák, amely könnyen látható a szkennelés során, mivel a hajó hátsó orr részén található, ott, ahol a hajó kettéválott. Az utasok elmondták, hogy a fényszórók még akkor is működtek, amikor a hajó a hullámok alá merült. A digitális másolat alapján néhány kazán bemélyedt, ami arra utal, hogy még üzemeltek, amikor a vízbe merültek.

A hajó farának fedélzetén egy nyitott szelepet is felfedeztek, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az elektromos rendszerbe. Ezt a Joseph Bell vezette mérnökcsapatnak köszönhették, akik a végsőkig maradtak, hogy szenet lapátoljanak a kemencébe, hogy a fények működjenek. Mindez rengeteg életet mentett, mondta Stephenson. Az új szimulációk további betekintést nyújtanak a Titanic elsüllyedésébe, részletes szerkezeti modellt készítve a hajóról, amely a Titanic terveiből készült. A kutatás vezetője, Prof. Jeom-Kee Paik a londoni Egyetemi Főiskoláról elmondta, hogy a szimuláció bemutatja, hogy amikor a hajó csak érintőlegesen ütközött a jégheggyel, egy sor lyuk keletkezett a hajótest egy keskeny szakaszán. A Titanicot úgy tervezték, hogy süllyedhetetlen legyen, még ha négy vízmentes rekesze is megáradt. De a szimuláció alapján a jéghegy által okozott kár hat rekeszre terjedt ki.

A különbség a Titanic süllyedése és megmenekülése között csupán papírlap méretű lyukak finom határvonalán múlott. A probléma azonban az volt, hogy ezek a kis lyukak hosszú szakaszon helyezkedtek el, így a víz lassan, de biztosan beáramlott mindegyikbe, végül pedig a rekeszek túltelítődtek és a Titanic elsüllyedt. Sajnos a szkennelés nem tudta megmutatni a kár mértékét, mivel az orr alsó része a üledék alatt rejtőzik. A Titanic emberi tragédiája azonban még mindig nagyon jól látható. Az utasok személyes tárgyai szétszórva hevernek a tengerfenéken. A szkennelés új nyomokat kínál a 1912-es hideg éjszaka eseményeivel kapcsolatban, de a szakértőknek évekbe telik, amíg minden részletet alaposan megvizsgálnak a 3D másolaton. Stephenson megjegyezte, hogy a Titanic csak kis mértékben osztja meg velünk a történeteit, és minden alkalommal arra késztet, hogy többet akarjunk tudni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük