Gazdaság,  Hírek

Starmer válasza a Trump vámokra: lassítani és gyorsítani egyszerre

A brit kormány magas rangú tisztségviselői, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök és Rachel Reeves pénzügyminiszter, izgatottan figyelték Donald Trump amerikai elnök újabb határozatát, amely a globális kereskedelemben váratlan fordulatokat hozott. Trump bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be az Egyesült Államokba érkező importok esetében, ami érinti az Egyesült Királyságot is. Ezen kívül még magasabb vámokat szabott ki egyes országokra, különösen Kínára, amely viszont azonnal válaszlépéseket tett, új tarifákat bevezetve. A brit kormány aggasztóan figyeli a két nagyhatalom közötti konfliktust, amely nemcsak politikai, hanem gazdasági feszültségeket is szül.

A kabinet miniszterei közül sokan, mint például Jonathan Reynolds, üzleti titkár, különböző stratégiákat dolgoznak ki, hogy a lehető legjobban korlátozzák a brit gazdaságra gyakorolt negatív hatásokat. Különböző lehetőségek kerültek terítékre, beleértve a kereskedelmi megállapodások kialakítását az Egyesült Államokkal, amit a brit kormány már hónapok óta fontolgat. A miniszterelnök, Sir Keir Starmer, a vidéki rezidenciájáról, a Chequersből dolgozik, próbálva kapcsolatot teremteni amerikai kollégáival. Azonban a várva várt tárgyalásokból eddig nem sok eredmény született, hiszen Trump bejelentése után a tárgyalások leálltak.

A helyzet aggasztó, és a brit kormány tisztában van azzal, hogy nem maradhatnak tétlenek. A kabinet titkos bizottsága már a vámok bevezetése előtt is dolgozott a lehetséges reakciókon, de most, hogy a vámok életbe léptek, a válasz nem tűnik elég hatékonynak. A kormány álláspontja szerint nem akarnak részt venni a vámháborúban, amely az Egyesült Államok és Kína között zajlik, mivel a brit üzleti szektorban egyre nő a bizonytalanság.

A brit üzletemberek között széles körű egyetértés uralkodik abban, hogy a kormány jelenlegi stratégiája a helyénvaló, hiszen a miniszterek nem érzik szükségét újabb vámok bevezetésének. Az elmúlt hetekben a kormány több olyan lépést is tett, amelyek célja a brit gazdaság stabilizálása volt, ám a válaszlépések egyelőre elmaradtak. A kabinet tisztviselői megjegyzik, hogy a kormány nem azzal foglalkozik, hogy a vámokkal szemben hogyan lépjen fel, hanem hogy a meglévő gazdasági terveiket gyorsabban megvalósítsák.

A kormány törekvése, hogy felgyorsítsa az ipari stratégiát, amely a jövőbeli befektetéseket célozza meg, szintén része ennek a megközelítésnek. A pénzügyminiszter, Rachel Reeves, már vizsgálja, hogy a költségvetési tervekben szereplő összegek előrehozhatók-e, hogy a kormány minél előbb meg tudja valósítani terveit a gazdaság élénkítése érdekében.

Miközben a brit kormány próbálja kezelni a helyzetet, a politikai ellenfelek, például a Liberális Demokrata Párt, máris a vámok bevezetését szorgalmazzák, ám a kormány nem mutat hajlandóságot a vámtarifák alkalmazására. A kabinet tagjai között egyre nagyobb a nyomás, hogy a kormány ne csak reagáljon a kihívásokra, hanem proaktívan lépjen fel a brit érdekeltségek védelme érdekében.

A kormány helyzete a vámok bevezetésével egy új, bonyolult helyzetet teremtett, amelyre a brit politikai táj nem biztos, hogy felkészült. A kabinet tagjai, akárcsak a brit üzleti szektor, egyre inkább érzik, hogy a gazdasági bizonytalanság fokozódik, és a jövőbeli kereskedelmi megállapodások megkötésének lehetőségei is csökkennek. Ahogy a miniszterelnök és a kabinet folytatja a tárgyalásokat, egyre világosabbá válik, hogy a brit gazdaság védelme érdekében sürgős és átgondolt lépésekre van szükség, hogy a jövőbeli válságokkal szemben is képesek legyenek helytállni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük