Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés szükségességéről beszél az energia kihívásaival szemben

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, arra szólította fel az országokat, hogy működjenek együtt a globális energiaellátás kockázatainak csökkentése érdekében. A londoni energiabiztonsági csúcstalálkozó megnyitó beszédében elmondta, hogy több mint 50 kormány képviselője, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is részt vesznek az eseményen. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyveresítése” komoly kockázatot jelent, ami a háború következményeként, különösen az orosz-ukrán konfliktus hatására emelkedett gázárakra utal. A találkozón a résztvevők arról fognak tárgyalni, hogyan csökkenthetők a háborúk, a kereskedelmi háborúk és az extrém időjárás miatt növekvő energiaellátási kockázatok.

A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen szervezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a globális energiaellátás biztonságát fenyegető „nemzetközi fragmentáció” egyre növekvő problémát jelent. Birol megjegyezte, hogy ahelyett, hogy az országok együttműködnének, inkább egymás kihívásaival foglalkoznak. Úgy véli, hogy az energiaellátás biztonságának tartós megoldása az országok közötti együttműködésen keresztül érhető el. A háború Ukrajnában és Donald Trump kereskedelmi háborúja különösen nagy hatással volt az energiaárakra.

Az orosz inváziót követően a globális gázárak drámai emelkedésen mentek keresztül, és azóta is csaknem 50%-kal magasabbak a koronavírus előtti szinteknél. Európa kezdetben az Egyesült Államoktól vásárolt cseppfolyósított földgázzal (LNG) pótolta a hiányt, miután Oroszország ellen szankciókat léptettek életbe. Azonban a kapcsolat romlása miatt ez a forrás most veszélybe került. A csúcstalálkozón való részvétel az Egyesült Államok részéről Birol szerint „sikernek” számít, de a Trump-adminisztráció kritikus hangnemben nyilatkozott az IEA szerepéről a tiszta energia népszerűsítése és az olaj- és gáztermelés csökkenésének előrejelzése kapcsán.

Sok kutató és think tank védelmébe vette az IEA álláspontját, Laurence Tubiana, az Európai Klímaváltozási Alap vezérigazgatója például hangsúlyozta, hogy az IEA megbízhatóbb előrejelző, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek. A csúcstalálkozón Miliband egy levelet is felolvasott III. Károly királytól, amelyben a tiszta energia átmenetének fontosságát emelte ki. A brit kormány célja, hogy 2030-ra Nagy-Britannia elektromos áramának 95%-át tiszta energiából nyerjék, jelenleg ez a szám körülbelül 60%.

Miliband a BBC R4 Today című műsorában nyilatkozva elmondta, hogy ez a lépés garantálja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra. Az esemény keretein belül számos innovatív megoldásról is szó esett, például egy észak-kesteveni napenergia-farmról, amely akkora területet foglal el, mint 2800 futballpálya. Emellett a rwandai kormány terveiről is beszéltek, amely szeretné, ha az ország minden motorbiciklije elektromosra váltana, ezáltal elősegítve a zöld technológiák elterjedését Afrikában.

A cikkben említett kérdések és kezdeményezések rávilágítanak, hogy a globális energiaátmenet már megkezdődött, de ez nem mentes a nehézségektől. Az energiaellátás biztonsága és a klímaváltozás elleni küzdelem összefonódik, és a jövőbeni energiakeverék alakítása olyan kihívások elé állítja a nemzeteket, amelyeket csak közös erőfeszítéssel lehet megoldani. Az elkövetkező években a nemzetközi együttműködés középpontba kerül, hogy a világ energiabiztonságát és fenntarthatóságát biztosítani tudják.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük