
Képes lesz a zoo-ból származó hiúz a vadonban boldogulni?
Ahogy a ketrecének ajtaja kinyílik, a hiúz szimatolni kezd, megvizsgálja a környéket, majd óvatosan lépni kezd a német Fekete-erdő felé. Ez a hiúz, amely a cornwalli állatkertben született, lehet az első olyan brit állatkertből származó macska, amelyet sikeresen visszaengednek a vadonba. Az állatkertekben született és nevelt állatok ritkán kerülnek vissza a természetbe, mivel általában nincsenek meg a túlélési készségeik, vagy túlságosan hozzászoktak az emberi interakcióhoz. Azonban a nőstény hiúzok hiánya az európai tenyésztési programban vezetett ahhoz, hogy különös kérést intéztek a Newquay állatkerthez. A hiúzt Németországba szállították, ahol a következő hónapokban figyelemmel kísérik egy kerítésen belül, hogy felkészült-e a kihívásra.
A BBC munkatársai a héten figyelemmel kísérték, ahogy a Newquay hiúzt egy teherautóra pakolták, amely Dél-Németország felé indult. Két nappal később már Németországban voltunk, ahol a hiúzt egy 1200 négyzetméteres kerítésbe irányították. John Meek, a Newquay állatkert munkatársa szintén jelen volt, hogy lássa, ahogy a hiúz óvatosan lép be új otthonába. „Nagy fiú vagyok, de néhány könnycsepp is megjelent a szememben” – mondta. „Manapság az állatkertek nem azért léteznek, hogy állatokat tartsanak ketrecben. Azért vannak, hogy a természet védelmét szolgálják. És ez most éppen a természetvédelem aktív megvalósítása.”
Európában már több ezer hiúz él vadonban, de erőfeszítések történnek új macskák bevezetésére, hogy növeljék genetikai sokféleségüket, különösen Közép-Európában. Bár a hiúzokat nem hivatalosan „nagy macskának” klasszifikálják, akár 30 kilogrammra is megnőhetnek, és szarvasokat vadásznak táplálékért. Az Egyesült Királyságban őshonosak voltak, de évszázadokkal ezelőtt kihaltak, és mivel a brit szarvaspopulációk rekordmagasságokban állnak, egyre többen követelik a visszatelepítésüket.
Dina Gebhardt, a Berni Állatpark hiúz-tenyésztési koordinátora mosolyogva mesél arról, hogy ő volt az, aki SOS-t küldött a Newquay hiúz számára. Feladata, hogy a kontinens különböző részein összehozza a nőstény és hím hiúzokat, valamint új otthonokat találjon utódaiknak. „A természetünk nagyon fragmentált, a vasutak, utcák és városok miatt sok akadályt teremtettünk a hiúzok számára, ami inbredinghez vezetett” – mondta Dina. Az ő feladata, hogy olyan fiatal hiúzokat találjon, amelyeket be lehet vezetni a vadonba, hogy növeljék a számukat és javítsák a genetikai keveredést. Általában Dina olyan hiúzokat keres, akiket születésüktől fogva minimális emberi kontaktussal neveltek, kifejezetten a visszaengedés céljából. Tavaly azonban, Dina legnagyobb bosszúságára, különösen magas számú hím hiúz született, ami megnehezítette a sikeres visszatelepítési programot, mivel a nőstényekre sokkal nagyobb szükség van.
A Newquay állatkert azonnal igent mondott a kérésre, mivel szerették volna hozzájárulni a programhoz. A következő hónapokban a hiúzt figyelemmel kísérik, hogy megmutassa, rendelkezik-e a vadonban való túléléshez szükséges képességekkel. A préda elkapása és megölése nem valószínű, hogy problémát jelentene. „Ha ismered a macskákat, tudod, hogy még egy olyan cica is, amely egész életét egy szobában töltötte, képes lesz megölni egy madarat vagy egy egeret, amint kijut” – mondta Eva Klebelsberg, aki a Baden-Württemberg hiúzvisszatelepítési programját irányítja.
A Fekete-erdőben, Karlsruhe közelében állva, egy őz maradványai felett, Eva elmagyarázta, hogy az ökoszisztémákban hiányoznak a nagy ragadozók. A hiúz segít a szarvaspopulációk ellenőrzésében, valamint biztosítja, hogy a szarvasok folyamatosan mozogjanak, és ne pusztítsanak el erdős területeket. A legfontosabb kérdés a Newquay hiúz jövőjével kapcsolatban valószínűleg az emberekkel való kapcsolata lesz. Mivel egész életét rácsok mögött töltötte, és gondozók által etették, meg kell mutatnia, hogy nem fogja keresni az emberi interakciót. Dr. Marco Roller, a karlsruhei állatkert igazgatója hangsúlyozta, hogy Közép-Európában nagyon zsúfolt a terület, és nem áll rendelkezésre elegendő hely a nagyobb állatok számára. „Nem akarunk ember-állat konfliktusokat. Számunkra fontos, hogy ne legyenek agresszív vagy kíváncsi állatok, amelyek városokon vagy emberi települések közelében mozognak.” A Newquay hiúz sorsáról a nyár végén, hónapoknyi szoros figyelemmel kísérés után döntenek.

