Gazdaság,  Hírek

Dél-Koreában még a Starbucks kávé is politikai üggyé válhat

A dél-koreai Starbucks kávézóiba belépve mostanában hat olyan névről hallhatunk, amelyeket a baristák nem fognak kiabálni, mivel a cég ideiglenesen blokkolta ezeket a neveket, hogy megőrizze politikai semlegességét a közelgő elnökválasztási időszakban. A Starbucks közleményében hangsúlyozta, hogy a választási időszakban, amely 2023. június 3-án zárul, szükség van arra, hogy bizonyos politikai vonatkozású kifejezéseket, köztük a jelöltek nevét, ne használhassák a vendégek. A cég elmondta, hogy célja a vásárlói élmény javítása, és a politikai jellegű kifejezések blokkolása segíthet abban, hogy elkerüljék a félreértéseket.

Dél-Korea politikai helyzete az utóbbi hónapokban meglehetősen viharos volt, hiszen a korábbi elnök, Yoon Suk Yeol megbuktatása után az ország megosztottabbá vált, mint valaha. A politikai feszültségek fokozódásával a hétköznapi események is politikai színt kaptak, és a Starbucks tapasztalata is azt mutatja, hogy a cégnek érdemes volt lépéseket tennie a semlegesség megőrzése érdekében. Az utóbbi hónapokban több vendég is úgy döntött, hogy az applikáción keresztül rendel, és nevének helyett politikai üzeneteket, például „tartóztassák le Yoon Suk Yeolt” vagy „[ellenzéki vezető] Lee Jae-myung egy kém” beírásával próbálta provokálni a baristákat.

A Starbucks e döntése azonban nem mentes a kritikáktól, hiszen sokan úgy vélik, hogy a cég túllőtt a célon. Egy 33 éves vendég, Jang Hye-mi, úgy véli, hogy az emberek túl érzékenyek, és felvetette a kérdést, hogy mi történik, ha valakinek a valódi neve megegyezik egy politikai jelölt nevével. Ji Seok-bin, egy 27 éves törzsvendég azt mondta, hogy bár érti a döntés mögötti logikát, a szabályozás túlzottan apróságnak tűnik. Hozzátette, hogy a politikai diskurzusokban való részvételét is visszafogta az országban tapasztalható ideológiai megosztottság miatt.

A Starbucks nem az egyetlen vállalat, amely a politikai semlegesség megőrzésére törekszik. A dél-koreai legnagyobb keresőmotor, a Naver is letiltotta a politikai jelöltek nevére vonatkozó automatikus kiegészítéseket és kapcsolódó keresési javaslatokat, hogy ezzel biztosítsa a választási kampány során a pontos és tisztességes információt. Az online keresések során a legnagyobb jelöltek, mint Lee Jae-myung és Kim Moon-soo nevei kapcsán gyakran bíráló vagy negatív kontextusú javaslatok jelennek meg.

A hírességek és közszereplők is fokozottan ügyelnek a politikai semlegességre, hiszen a társadalom elvárásai miatt a politikai elfogultság gyanúja könnyen kritikát vonhat maga után. Az öltözködés, sőt, akár a kiegészítők is szigorú megfigyelés alatt állnak, hiszen egy-egy szín, mint a kék vagy piros, a liberális Demokratikus Párt és a konzervatív Népi Erő Párt színeit képviselheti, ami könnyen visszafordíthatja a közvéleményt az érintett hírességek ellen. A múltban már előfordult, hogy egy K-pop sztárt politikai elfogultsággal vádoltak meg, amikor piros szandálban és rózsaszín maszkban jelent meg a nyilvánosság előtt.

A politikai semlegesség megőrzése érdekében a stylistok is elkerülik a politikai szimbólumokkal terhelt színeket, és általában semleges árnyalatokat használnak. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a közéleti személyiségeknek nemcsak a megjelenésükre, hanem a fényképeik posztolására is ügyelniük kell, hiszen még a békejelzés is félreérthető lehet. A politikai kampányok során a jelöltek számos kihívással néznek szembe, különösen Dél-Koreában, ahol az ideológiai ellentétek élesek és a társadalom egyre inkább megosztott. Dr. Cho Jin-man, a Duksung Női Egyetem professzora hangsúlyozza, hogy fontos lenne a különböző vélemények szabad kifejezése anélkül, hogy átlépnék a határokat, de sokan inkább a hallgatást választják a politikai semlegesség megőrzése érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyggex25v6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük