Gazdaság,  Hírek

Csapás a megújuló energiának: egy fontos szélerőmű projektet leállítottak

A dán Orsted energiaipari vállalat bejelentette, hogy leállítja a Hornsea 4 nevű hatalmas szélerőmű projektet, amelyet az Egyesült Királyság keleti partjainál terveztek megvalósítani. Ez a szélerőmű a világ egyik legnagyobb offshore szélfarmjává válhatott volna, a potenciális kapacitása pedig 2,4 GW-ra rúgott volna, elegendő energiát biztosítva több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted közleménye szerint a projekt gazdasági szempontból már nem volt életképes, annak ellenére, hogy egy 15 éves szerződést kötöttek az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság offshore szélerőmű szektora az utóbbi években egyre növekvő költségekkel néz szembe, amit a kormány is elismert. A Energia Biztonsági és Net Zero Minisztérium (DESNZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy tudatában vannak a globálisan magas infláció és az ellátási láncok szűkössége által az iparágra gyakorolt hatásoknak Európa-szerte.

Ez már a második eset, amikor egy fejlesztő visszalépett egy jelentős offshore projekttől. A svéd Vattenfall júliusban leállította egy 1,4 GW-os szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén a költségek emelkedése miatt. A projektet a német RWE energiaipari vállalat vásárolta meg, amely azt ígérte, hogy folytatja a munkálatokat. Az offshore fejlesztők előtt álló nehézségek azonban komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia céljának megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a Munkáspárt kormányának öt központi „küldetése” közé tartozik. Jelenleg az ország energiájának valamivel több mint fele szél-, nap- és nukleáris energiából, valamint biomasszából származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, mindössze öt év alatt. Az Aurora Energy becslései szerint ehhez az Egyesült Királyságnak meg kell háromszoroznia offshore szélerőmű kapacitását, és meg kell dupláznia a nap- és szárazföldi szélenergia mennyiségét a rendszerben. Ezen kívül jelentős korszerűsítésekre van szükség az elektromos hálózatban, beleértve 620 mérföld új áramvezeték, valamint alállomások és egyéb berendezések kiépítését.

Sok helyi közösség ellenáll a környékükhöz közel tervezett új energiainfrastruktúráknak. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reformpárt tagjai is úgy vélik, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora régóta érvel amellett, hogy az ilyen infrastruktúra kiépítése ilyen rövid időn belül gyakorlatilag lehetetlen. „Ha nem sikerül egy nagyon rövid távú célt elérni, az maximalizálja az ezzel próbálkozás költségeit” – figyelmeztetett. Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél „nagyon nehéz” lesz, de egy „Herculeus erőfeszítéssel” elérhető. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elfogadja, hogy a terv ambiciózus és ellentmondásos, de hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztonságának megteremtése érdekében.

A kormány azt ígérte, hogy együtt fog működni az Orsted vállalattal a Hornsea 4 projekt újbóli beindítása érdekében, és úgy vélik, hogy a tiszta energia küldetése továbbra is elérhető cél. „Erős projektportfólióval rendelkezünk a tiszta energia 2030-ra történő megvalósítása érdekében, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy a globális nyomások és egyéni kereskedelmi döntések mellett is elérjük a céljainkat” – mondta egy szóvivő. Az Egyesült Királyság területén elhelyezkedő Immingham szélerőmű az utolsó ilyen típusú létesítmények egyike. Az Egyesült Királyság és Írország partjainál a tenger hőmérséklete már 4 Celsius-fokkal haladja meg az átlagot. A „Nemo nyomában” című filmben népszerűsített halak méretük csökkentésére kényszerülnek a tengeri hőhullámok miatt. Az afrikai közönség művészi vándorlása a klímaváltozás hatásait kívánja hangsúlyozni. Egy megújuló energia vállalat pedig azt nyilatkozta, hogy „fontos szerepet fog játszani az Egyesült Királyság szén-dioxid-mentesítésében”.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük