
Az Egyesült Államok elveszíti tökéletes hitelminősítését a növekvő adósság miatt
Az Egyesült Államok legutolsó tökéletes hitelminősítése is elveszett, miután a Moody’s, a jelentős hitelminősítő ügynökség aggodalmát fejezte ki a kormány adósságának visszafizetési képessége miatt. A Moody’s a hitelminősítést ‘AAA’-ról ‘Aa1’-re csökkentette, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok különböző kormányai nem tudták megfordítani a folyamatosan növekvő hiányokat és kamatkiadásokat. Az ‘AAA’ minősítés a legmagasabb lehetséges hitelmegbízhatóságot jelzi egy ország számára, és arra utal, hogy az adott ország pénzügyi egészsége nagyon jó, valamint erős képességgel bír adósságai visszafizetésére. A Moody’s 2023-ban figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok ‘AAA’ minősítése veszélyben van, és a Fitch Ratings már 2023-ban leminősítette az országot, míg a S&P Global Ratings ezt 2011-ben tette meg. A Moody’s 1917 óta tartotta fenn a tökéletes hitelminősítést az Egyesült Államok számára.
A leminősítés „a kormányzati adósság és a kamatfizetések arányának több mint egy évtizedes növekedését tükrözi, amelyek szintjei jelentősen magasabbak, mint a hasonlóan minősített szuverén államoké” – áll a Moody’s nyilatkozatában. A Fehér Ház reagálásában hangsúlyozta, hogy „a Biden-adminisztráció zűrzavarának helyreállítására összpontosít”, miközben kritikát fogalmazott meg a Moody’s-szal szemben. Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője kijelentette: „Ha a Moody’s-nak lenne bármilyen hitelessége, nem hallgattak volna négy évnyi fiskális katasztrófa alatt.”
A leminősített hitelminősítés azt jelenti, hogy az országok nagyobb valószínűséggel nem tudják teljesíteni szuverén adósságukat, ami általában magasabb költségekkel jár a kölcsönzés során. A Moody’s azonban fenntartotta, hogy az Egyesült Államok „kivételes hitelerejével rendelkezik, mint például a méret, a rugalmasság és a dinamizmus, valamint a dollár folytatólagos globális tartalékvalutaként betöltött szerepe”. Az ügynökség előrejelzése szerint a szövetségi adósság 2035-re körülbelül a bruttó hazai termék (GDP) 134%-ára emelkedik, szemben a tavalyi 98%-kal. A GDP a vállalatok, kormányok és a lakosság gazdasági tevékenységének összmércéje egy országban.
A leminősítés éppen azon a napon érkezett, amikor Donald Trump emblematikus költségvetési terve visszaesést szenvedett el a Kongresszusban. Trump úgynevezett „nagy, gyönyörű törvénye” nem ment át a Képviselőház költségvetési bizottságán, ahol néhány republikánus képviselő ellene szavazott. Az adatok azt mutatják, hogy az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, míg az importok megugrottak, mivel a cégek siettek, hogy az árukat az országba juttassák a vámok bevezetése előtt. A gazdaság éves szinten 0,3%-kal zsugorodott, ami éles visszaesés a megelőző negyedévi 2,4%-os növekedéshez képest – állította a Kereskedelmi Minisztérium.
A Moody’s leminősítése tehát nem csupán egy technikai lépés, hanem súlyos figyelmeztetés az Egyesült Államok pénzügyi helyzetére. A kormányzati adósság növekedése és a költségvetési hiányok kezelése kulcsfontosságú kérdések, amelyek közvetlen hatással vannak az amerikai gazdaság stabilitására és növekedésére. A közeljövőben a törvényhozóknak sürgősen lépéseket kell tenniük a helyzet javítása érdekében, hogy elkerüljék a további leminősítéseket, ami még inkább megnehezítené az ország pénzügyi helyzetét, és a polgárok mindennapi életére is kihatással lenne.

