Gazdaság,  Hírek

Amerika és Nagy-Britannia megállapodása a Trump által kivetett autó- és fémvámok csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között új megállapodás született, amelynek keretében az USA hajlandóságot mutatott arra, hogy csökkentse az importadót bizonyos brit autókra, valamint lehetővé tegye egyes acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Ez a hír jelentős megkönnyebbülést jelenthet az Egyesült Királyság kulcsfontosságú iparágainak, különösen azoknak, amelyeket Donald Trump elnök azóta sújtott új vámokkal, hogy januárban újra hivatalba lépett. Az új megállapodás azonban nem érinti a legtöbb brit termékre érvényes, 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad.

Bár a két ország vezetői, Sir Keir Starmer brit miniszterelnök és Trump elnök a megállapodást jelentősnek tartják, elemzők szerint a megállapodás nem tűnik elegendőnek ahhoz, hogy valódi változást hozzon a kétoldalú kereskedelmi viszonyokban, különösen a Trump által bevezetett változások tükrében. Az bejelentés napján nem született hivatalos megállapodás, és a két kormány tájékoztatása is szűkszavú volt a részleteket illetően. Starmer, a Jaguar Land Rover gyárából nyilatkozva, „fantasztikus platformnak” nevezte a megállapodást, amely szerinte védelmet nyújt a brit üzleteknek és munkavállalóknak, megóvva ezzel több ezer brit munkahelyet, különösen az autógyártás és az acélipar területén.

Trump elnök a Fehér Házban „nagyszerű megállapodásnak” nevezte az egyezséget, és visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint eltúlozta annak jelentőségét. „Ez egy maximálisan kihasznált megállapodás, amit még nagyobbá fogunk tenni” – mondta. A két fél megállapodott abban, hogy az USA csökkenti az autók importadóját – amelyet Trump egy hónappal korábban 25%-ra emelt – 10%-ra 100 000 autó esetében évente. Ez különösen kedvező lehet a luxusautógyártók, például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce számára, ugyanakkor a növekedés lehetőségeit is korlátozhatja, hiszen ez körülbelül annyit jelent, mint amennyit a Egyesült Királyság tavaly exportált.

Jonathan Reynolds üzleti miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság néhány napon belül elveszíthetett volna több ezer munkahelyet az amerikai vámok miatt. „Ez nagyon komoly helyzet volt” – tette hozzá. Az acélra és alumíniumra vonatkozó vámokat, amelyeket Trump korábban 25%-ra emelt, szintén csökkentették, a brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint. A megállapodás keretében az Egyesült Államok egy kvótát állapított meg, ahogyan azt korábban is alkalmazták.

A két ország együttesen megállapodott abban is, hogy mindkét fél importálhat évi legfeljebb 13 000 tonna marhahúst a másik országból, ami jelentős növekedést jelent az Egyesült Királyság számára, hiszen a marhahúsra eddig 20%-os vám vonatkozott, és az import mennyisége 1 000 tonnára volt korlátozva. Az Egyesült Államok közölte, hogy a megállapodás összesen 5 milliárd dolláros (kb. 3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt etanolban és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekben.

Gareth Stace, az UK Steel igazgatója üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „jelentős megkönnyebbülést” nyújt az acélipar számára. „A brit kormány higgadt megközelítése és kitartása a tárgyalások során nyilvánvalóan kifizetődött” – tette hozzá. Más üzleti csoportok azonban nagyobb bizonytalanságot fejeztek ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója elmondta, hogy „jobban állunk, mint tegnap, de határozottan nem vagyunk jobb helyzetben, mint öt héttel ezelőtt”.

Míg a munkáspárti képviselők dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést követeltek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője bírálta a megállapodást, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését jelenti, míg az amerikaiak emelik azokat. „Ez nem egy történelmi megállapodás az Egyesült Államokkal” – mondta.

A Liberal Democrats párt szavazást követelt a megállapodásról a parlamentben, mondván, hogy ha a képviselőknek nem adnak lehetőséget a véleménynyilvánításra, az „teljesen tiszteletteljes a közvéleménnyel szemben”. Sir Ed Davey, a párt vezetője hangsúlyozta, hogy „bármilyen kereskedelmi megállapodás – különösen egy megbízhatatlan partnerről, mint Donald Trump – részletei fontosak lesznek”.

A megállapodás részletei továbbra is váratnak magukra, és a kereskedelmi szakértők figyelemmel kísérik az eseményeket. A megállapodás a brit kormány számára diplomáciai sikert jelent, amely lehetőséget ad a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok erősítésére az Egyesült Államokkal. A kereskedelmi tárgyalások folytatódnak, és a jövőbeli megállapodások irányvonalát is meghatározhatják.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük