
Aszteroida, amely az élet építőelemeit tartalmazza, állítják a tudósok
A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőköveit, derült ki egy friss elemzésből. A NASA űrszondája által begyűjtött és a Földre hozott aszteroida mintái gazdag ásványi anyagokat és több ezer szerves vegyületet tartalmaznak. Ezek között találhatóak az aminosavak, amelyek a fehérjék alkotóelemei, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez nem jelenti azt, hogy valaha is élt volna élet Bennun, de megerősíti azt a teóriát, amely szerint az aszteroidák eljuttatták ezeket a létfontosságú összetevőket a Földre, amikor több milliárd évvel ezelőtt ütköztek bolygónkkal. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerünkben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettörténeti Múzeum kozmikus ásványtudósa elmondta: „Amit megtudtunk, az lenyűgöző. Ez információkat ad nekünk a saját eredeteinkről, és lehetővé teszi számunkra, hogy válaszoljunk ezekre a nagyon, nagyon nagy kérdésekre arról, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult el az élet?” Az eredmények a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban jelentek meg.
A Bennu begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda kibővítette egy robotkart, hogy elkapjon egy darabot a 500 méter széles űrsziklából, majd egy kapszulába csomagolva visszahozta azt a Földre 2023-ban. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet a világ tudósai között osztottak szét. Ez a mennyiség elsőre talán nem tűnik soknak, de kincsek tárházának bizonyult. Russell professzor, aki a mikroszkopikus részecskéket tanulmányozza, így fogalmazott: „Minden egyes szemcse új információt közvetít számunkra Bennuról.” Az Egyesült Királyságba körülbelül egy teáskanálnyi aszteroida mintát küldtek a tudósoknak.
A legújabb kutatás kimutatta, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénalapú vegyületekkel. Ezek között 14 az életünkhöz szükséges 20 aminosav található, valamint mind a négy gyűrűs molekula, amelyek a DNS-t alkotják: adenint, guanint, citosint és timint. A tanulmány emellett számos ásványi anyagot és sót is talált, ami arra utal, hogy a víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ilyen vegyületet már megfigyeltek olyan űrkőzetekben, amelyek a Földre zuhantak, de másokat most először sikerült azonosítani.
„Hihetetlen, mennyire gazdag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket korábban nem láttunk meteoritokban, és a kombinációik is újak” – mondta Russell professzor. Ez a legújabb tanulmány hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, amelyek azt mutatják, hogy az aszteroidák vízzel és szerves anyagokkal látták el a Földet. Dr. Ashley King, a Természettörténeti Múzeum munkatársa kifejtette, hogy a korai Naprendszer rendkívül viharos volt, és milliónyi Bennuhoz hasonló aszteroida repkedett. A gondolat az, hogy ezek bombázták a fiatal Földet, ezzel megtermékenyítve bolygónkat az óceánokhoz szükséges összetevőkkel, amelyek lehetővé tették az élet kialakulását.
Azonban a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrsziklák értek el. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. „A Föld egyedi abban a tekintetben, hogy eddig itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák az egész Naprendszerben szállították ezeket az összetevőket, a szenet és a vizet” – mondta Dr. King. „Az egyik legfontosabb kérdés, amire most próbálunk választ találni, az, hogy ha a megfelelő körülmények adottak, miért van élet itt a Földön, és vajon találhatunk-e életet máshol a Naprendszerben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok továbbra is keresni fogják a választ. Még évtizedek várnak rájuk a Bennu porának tanulmányozásában, és a kozmikus szomszédságunk felfedezésében.

