Hírek,  Mindennapok

Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait a gyepfirek fenyegetik

Az Egyesült Királyság ritka és védett állatfajainak sorsa egyre aggasztóbbá válik, mivel a legújabb hírek szerint a hónapok óta tartó intenzív tűzvészek következtében sok faj közel került a kihaláshoz. A környezetvédők figyelmeztettek arra, hogy az olyan veszélyeztetett madarak, mint a vörös kánya és a vízi pocok, egyre inkább veszélybe kerülnek. A vízi pocok a leggyorsabban csökkenő emlősfaj az Egyesült Királyságban, ami különösen aggasztó, hiszen ezek az állatok már eddig is komoly veszélyekkel néztek szembe, mint például a területvesztés és az amerikai vidrák általi predáció.

A National Trust, amely az Egyesült Királyság természetvédelmi erőfeszítéseit irányítja, bejelentette, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségben zajló folyamatos tűzvészek elpusztították a helyi aranysárgák fészkelőhelyét, amely a legutolsó maroknyi ilyen élőhely volt a régióban. Az aranysárgák a brit hegyvidékek egyik legszebb madaraiként ismertek, és a környezetvédők számára különösen fájdalmas, hogy ilyen szép állatok élőhelyét veszítik el. Az idei év eddig 110 négy mérföldnyi (284 négyzetkilométer) területet égetett fel az Egyesült Királyságban, ami nagyobb, mint Birmingham városa.

Walesben a tűzoltóságok eddig közel 1,400 tűzesetet kezeltek, ami arra késztette a tűzoltó szolgálatokat, hogy arra kérjék a lakosságot, hogy felelősségteljesen cselekedjenek, és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 valószínűleg „az eddigi legrosszabb év” lesz a humán eredetű tűzesetek szempontjából az országban. A rendkívül száraz időszakok és a márciusi szokatlanul magas hőmérsékletek hozzájárultak a tűzvészek kialakulásához, míg 2024-ben a tűzesetek alacsony száma több növényzetet hagyott hátra, amely táplálta a lángokat.

Walesben a Coed Cadw, a Woodland Trust, arról számolt be, hogy a temperált atlanti esőerdő „pótolhatatlan” területe is érintett volt az Aberystwyth közelében történt tűzvészben, amely a védett kékharangoknak is kárt okozott. Az úgynevezett kelta esőerdő olyan ritka növényeket, zuzmókat és gombákat rejt, amelyek a trópusi esőerdőknél is jobban veszélyeztetettek. Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer frissen ültetett fát égettek fel a West Yorkshire-i Marsden Moor területén, míg Észak-Írország Morne-hegységében a talajlakó állatok, például a hüllők „egyszerűen lángba borultak”.

A környezetvédők arra figyelmeztetnek, hogy a tűzesetek következményei messze túlmutatnak a közvetlenül érintett állatfajokon. A tűz után érkező esőzések során a frissen leégett talajról a foszfátok lemosódhatnak a folyókba és patakokba, így rontva a víz minőségét. A BBC által megszerzett adatok szerint Wales déli részén a tűzesetek száma az előző évhez képest 1200%-kal nőtt. A január 1. és április 10. közötti időszakban 34 tűzesetet regisztráltak a régióban, míg 2025 áprilisáig 445 tűzesetet jegyeztek fel.

Bár a tűzesetek többsége szándékosan keletkezik, gyakran előfordul, hogy a grill tűzhelyek vagy a kontrollált égetések is okozhatják a lángokat. A tűzoltók már iskolákba járnak, hogy felhívják a fiatalok figyelmét a tűzesetek súlyos következményeire. A Cwmbran városában található Pontnewydd Általános Iskolában a dél-walesi tűzoltóság és a Gwent rendőrség állatokat is hozott, hogy a gyerekek testközelből ismerkedhessenek meg a természetvédelmi munkával.

A helyzet rendkívül aggasztó, nemcsak a helyi ökoszisztémákra gyakorolt hatások miatt, hanem azért is, mert az Egyesült Királyság a világ legtermészetben szegényebb országa közé tartozik. A tűzvészek minden tavasszal, a legrosszabb időszakban jelentkeznek, ami a természetvédelmi erőfeszítések ellenállását is próbára teszi. A környezetvédők arra kérik a kormányt, hogy fokozza a kontrollált égetések ellenőrzését és a tűzesetek környezeti hatásainak nyomon követését, hogy megakadályozzák a még nagyobb károkat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük