
Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak a termékek?
Az Egyesült Királyságban az infláció 2025 áprilisi adatainak szerint 3,5%-kal emelkedett az előző évhez képest, ami a háztartások energia- és vízdíjainak növekedésével magyarázható. Az infláció jelenlegi szintje továbbra is meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt, amelynek fenntartására a bank folyamatosan módosítja a kamatlábakat. A Bank várakozásai szerint az infláció idén újra emelkedni fog, miután az előző hónapokban fokozatos csökkenést tapasztaltak. Az elmúlt nyolc hónapban a bank összesen négy alkalommal csökkentette a kamatlábakat, amelyek így 4,25%-ra csökkentek.
Az infláció fogalma azt a folyamatot jelenti, amikor az árak idővel emelkednek. Például, ha egy liter tej ára 1 font, majd egy év múlva 1,05 font, akkor a tej inflációja évi 5%-nak számít. Az Egyesült Királyság Statisztikai Hivatala (ONS) folyamatosan figyelemmel kíséri a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árának alakulását. Az ONS egy virtuális „áru kosarat” használ, amelyet rendszeresen frissítenek, hogy tükrözze a vásárlási trendeket. Az új technológiák, mint például a virtuális valóság szemüvegek és a jóga szőnyegek, 2025-től kerültek be a statisztikai adatokba, míg a helyi újsághirdetések eltávolításra kerültek. Az ONS az elmúlt 12 hónap árváltozásait figyeli az infláció kiszámításához. A legfontosabb inflációs mutató a Fogyasztói Árak Indexe (CPI), amelynek legfrissebb adatai minden hónapban közzétételre kerülnek. Áprilisban a CPI 3,5%-ra emelkedett, ami jelentősen meghaladja az elemzők várakozásait, és a legfőbb okként az ONS a háztartási számlák, például a gáz- és villanyszámlák drasztikus emelkedését jelölte meg.
A Bank of England más inflációs mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amikor a kamatlábak változtatásáról dönt. A maginfláció nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek nagyon volatilisak, így hosszú távú trendek jobb mutatójának tekinthetők. Az áprilisi mag CPI 3,8%-ra emelkedett, ami szintén növekedés az előző havi 3,4%-hoz képest. Az infláció 2022 októberében tetőzött 11,1%-on, ami 40 éve a legmagasabb szint volt. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi árak csökkenése nem feltétlenül jelenti azt, hogy az árak csökkennek, csupán azt, hogy a növekedés üteme lassult.
A 2022-es inflációs robbanás fő okai között szerepelt az olaj- és gázkereslet növekedése a Covid-19 járvány után, valamint az energiapiacok újabb emelkedése, amelyet Oroszország Ukrajna elleni inváziója is súlyosbított. Az infláció a 2%-os cél fölött maradt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt. A Bank of England a korábbi inflációs szintek miatt 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves csúcsot jelentett. A kamatlábak emelésének célja az volt, hogy a kölcsönök drágábbá tételével csökkentsék a fogyasztást és ösztönözzék a megtakarítást, ezzel mérsékelve a keresletet és lassítva az árak emelkedését. Azonban ez egy nehéz egyensúlyozás, mivel a kölcsönköltségek emelése kockázatot jelenthet a gazdaság számára, különösen a lakástulajdonosok esetében, akiknek a magasabb jelzáloghitel törlesztőrészletek súlyosbíthatják helyzetüket.
A Bank of England az inflációs számok kedvezőbb alakulására hivatkozva tovább csökkentette a kamatlábakat 2024 augusztusa és 2025 májusa között, elérve a 4,25%-os szintet. Andrew Bailey, a Bank kormányzója jelezte, hogy a kamatcsökkentések folytatódhatnak, de figyelmeztetett arra is, hogy a globális gazdaság kiszámíthatatlansága, például az amerikai tarifák bevezetése, további kihívásokat jelenthet. Az Egyesült Királyság gazdasági kilátásai a tarifák miatt várhatóan lassulni fognak, ami alacsonyabb inflációhoz vezethet, mint eddig feltételezték.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres jövedelmek 2025 januárja és márciusa között a várakozások szerint a inflációt meghaladóan nőttek, az éves bérnövekedés 5,6% volt. Az infláció figyelembevételével a bérek 2,6%-kal emelkedtek. A magánszektor jövedelme kissé gyorsabban nőtt, mint a közszolgáltatásokban dolgozók bérei. Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálnak lépéseket tenni az árak emelkedésének korlátozására, amely lehetőséget ad arra, hogy a globális gazdasági helyzet a jövőben is sok kihívással nézzen szembe.

