Hírek,  Tech

Az Egyesült Királyságnak több nukleáris energiára van szüksége az AI-hoz, állítja az Amazon vezetője

A világ legnagyobb felhőszolgáltató vállalatának vezetője, Matt Garman, a BBC-nek adott interjújában kifejtette, hogy az Egyesült Királyság számára elengedhetetlen a nukleáris energia növelése, hogy támogassa az mesterséges intelligenciához (AI) szükséges adatközpontokat. Az Amazon Web Services (AWS), amely az Amazon kiskereskedelmi óriáscég része, a következő négy évben 8 milliárd fontot tervez költeni új adatközpontok létrehozására az Egyesült Királyságban. Az adatközpontok olyan nagy számítógép-telepek, amelyek távoli szolgáltatásokat működtetnek, mint például az AI, az adatfeldolgozás és a streaming. Egyetlen adatközpont energiafelhasználása megegyezhet egy kisvároséval, ami komoly energiagondokat vet fel.

Garman hangsúlyozta, hogy a nukleáris energia „nagyszerű megoldás” az adatközpontok energiaigényeire, mivel „kiváló forrása a nulla szén-dioxid-emissziójú, 24/7 elérhető energiának”. Az AWS a világ legnagyobb megújuló energia vásárlója, és eddig több mint 40 megújuló energiaforrást támogató projektet indított el az Egyesült Királyságban, beleértve nap- és szélerőműveket is. Jelenleg az Egyesült Királyság 500 adatközpontja az ország összes villamosenergia-fogyasztásának 2,5%-át használja el, míg Írország 80 adatközpontja 21%-ot, és a becslések szerint ezek az arányok 2030-ra 6%-ra és 30%-ra nőnek.

A brit áramhálózat üzemeltetője előrejelzése szerint 2050-re az adatközpontok energiaigénye majdnem annyi lesz, mint amennyit ma az összes ipari felhasználó fogyaszt. Garman elmondta, hogy a jövőbeli energiaigények központi szerepet játszanak az AWS tervezési folyamatában. „Ez valami, amire sokéves távlatban tervezünk. Előre fektetünk be, és úgy gondolom, hogy a világnak új technológiákat kell építenie. A nukleáris energia különösen fontos szerepet játszhat ebben, ha a következő tíz évre tekintünk” – mondta.

A francia EDF vállalat már építi az új, hatalmas nukleáris erőművét Hinkley Pointban, Somersetben, és egy döntés a Sizewell-i erőmű építéséről is várható. Az EDF brit elnöke, Alex Chisholm, szintén egyetért Garmannal, rámutatva, hogy a nukleáris energia megbízható energiaforrást jelent az adatközpontok számára. „Miért fordulnak a nukleáris energia felé az adatközpontok szolgáltatói? Mert rengeteg energiára van szükségük, megbízhatóan” – mondta Chisholm.

A kisméretű moduláris reaktorok (SMR) is felmerültek, amelyek mérete egy futballpályához hasonlítható, ellentétben a hagyományos nukleáris erőművekkel, amelyek egy egész város méretét ölelik fel. Az Amazon már együttműködik SMR cégekkel Washingtonban és Virginiában, hogy kifejlessze ezeket a reaktorokat, és a Rolls Royce, amely saját SMR terveit fejleszti, természetes partner lehet számukra.

A brit Energia- és Klímaváltozási Hivatal szóvivője hangsúlyozta, hogy a moduláris reaktorok különösen fontos szerepet játszanak az energiaigényes szektorok, például az AI fejlődésében, és a tervezési szabályok átalakítását ígérte, hogy megkönnyítse a nukleáris erőművek építését az országban. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ez a technológia még évekbe telhet, és az új hálózati csatlakozások kialakítása már most is hosszú időt vesz igénybe.

Jess Ralston, az Energia- és Klímaváltozási Intézet munkatársa, arra figyelmeztetett, hogy a befektetők hosszú éveket várhatnak a hálózati csatlakozásokra, ami gátolja a növekedést. „A nukleáris energia lehet egy módja az adatközpontok energiaigényének kielégítésére, de alig építettek SMR-eket a világ bármely részén, és a hagyományos nukleáris megoldások továbbra is nagyon drágák és időigényesek” – mondta.

Garman emellett megjegyezte, hogy a vállalatok körében az AI használata már 52%-ra nőtt, és új üzletek percenként egyet alkalmaznak. Hozzátette, hogy az AI „az internet óta az egyik legátformálóbb technológia”, amely jelentős hatással lesz az élet szinte minden területére. Ugyanakkor megérti, hogy sokan aggódnak a technológia miatt, és fontosnak tartja, hogy a fejlesztések során figyelembe vegyék a társadalmi felelősséget is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cewd5014wpno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük