
Holdpor érkezett Kínából, értékesebb a aranynál
A közelmúltban, 2023 októberében, a brit tudósok számára rendkívüli esemény zajlott le, amikor az első holdkőzet minták érkeztek meg az Egyesült Királyságba közel ötven év után. Ezek a különleges minták Kínától érkeztek kölcsön, és jelenleg egy szigorúan őrzött létesítményben, Milton Keynesben találhatóak, ahol a tudósok már megkezdték a vizsgálatukat. A minták a Chang’e 5 űrmisszió keretében gyűjtötték össze 2020-ban, amikor Kína a Hold egy vulkáni területén, a Mons Rümker nevű helyszínen landolt, és egy robotkar segítségével 2 kilogrammnyi anyagot hozott vissza a Földre.
Professzor Mahesh Anand, aki az Open University munkatársa, az Egyesült Királyság egyetlen tudósa, aki hozzáférhetett ehhez az extrém ritka anyaghoz. A tudós úgy fogalmazott, hogy ezek a minták „értékesebbek, mint az aranypor”. A professzor csapata a holdpor mikroszkopikus vizsgálata révén szeretnék megválaszolni azokat az alapvető kérdéseket, amelyek a Hold keletkezésével és a Föld korai éveivel kapcsolatosak. A kutatók reményei szerint a holdpor szemcséiben található nyomok alátámaszthatják azt a tudományos elméletet, miszerint a Hold a Föld és egy Mars méretű bolygó ütközéséből származik, amely körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt zajlott le.
A minták ünnepélyes átadása Pekingben zajlott, ahol Prof Anand találkozott más nemzetközi kutatókkal, köztük orosz, japán és pakisztáni kollégákkal. Az esemény során a professzor úgy érezte, mintha egy párhuzamos univerzumban lenne, és elmondta, hogy Kína jelentős előnyben van a világűr programokba történő befektetések terén. A mintákat a legnagyobb biztonságban hozta vissza az Egyesült Királyságba, hiszen a legértékesebb rakományt a kézipoggyászában szállította.
A Milton Keynes-i laboratóriumban, ahol a kutatások folytatódnak, a tudósok rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket követnek. A laborba belépve különböző védőfelszereléseket, például műanyag kesztyűket, köpenyeket, hajhálókat és kapucnikat kell viselni, hogy megakadályozzák a szennyeződéseket, amelyek tönkretehetik az analíziseket. A professzor egy sor széf előtt állva nyitott ki egyet, és óvatosan előhúzott egy zipzáros tasakot, amely három, ékszertartó méretű edényt tartalmazott. Ezekben a tartályokban a holdpor található, amely első pillantásra nem tűnik különlegesnek, de a tudós számára ez az anyag a kozmosz mélyéről származik, és rendkívüli jelentőséggel bír.
A laborban Kay Knight technikus lesz az első, aki ténylegesen dolgozik a mintákon, amint azok nyitva állnak. Knight 36 éve vág és csiszol különféle kőzeteket, de ez lesz az első alkalom, hogy közvetlenül a Hold felszínéről származó anyagot kezel. Izgalmát nem tudja eltitkolni, ám az is aggasztja, hogy a minták mennyisége korlátozott, így a kutatás előtt álló feladat kockázatos lehet. A minták előkészítése után további laboratóriumokba kerülnek, ahol különböző elemzéseket végeznek rajtuk. Az egyik laboratóriumban egy olyan gépet láthatunk, amely képes felmelegíteni a porszemcséket akár 1400 Celsius-fokig is, lehetővé téve ezzel a szén, nitrogén és nemes gázok kinyerését.
A kutatásnak egy év áll rendelkezésére, és bár a tudósok reményei szerint új válaszokat találhatnak, valószínű, hogy a minták végül megsemmisülnek a tesztelési folyamat során. Kína azonban nem állt meg a Chang’e 5 misszió után; a 2024-es Chang’e 6 indítása során a Hold másik oldaláról is mintákat hoztak vissza, amely egy különösen titokzatos terület, amely hosszú ideig csendben lévő vulkáni lávafolyásokat rejthet. Prof Anand reméli, hogy ez a projekt a nemzetközi tudósokkal való hosszú távú együttműködés kezdetét jelenti, és hogy más országok is követik majd Kína példáját a világűr kutatásának fejlesztésében.

