Hírek,  Tech

Az AI-tól elzárkózó emberek

Sabine Zetteler, a londoni kommunikációs ügynökség vezetője, határozottan elutasítja a mesterséges intelligencia (AI) használatát. „Nemrég olvastam egy igazán jó mondást, ami valami olyasmit tartalmazott, hogy ‘miért is olvasnék olyan dolgot, amit valaki nem volt hajlandó megírni?’ Ez egy rendkívül erőteljes megállapítás, és teljes mértékben összhangban van az én nézeteimmel” – mondta Zetteler, aki ügynökségénél körülbelül tíz alkalmazottat foglalkoztat, részmunkaidős és teljes munkaidős munkatársakkal egyaránt. Zetteler számára az AI használata nem csupán üzleti kérdés, hanem erkölcsi dilemma is. „Mi értelme van olyan tartalmat küldeni, amelyet nem mi írtunk, vagy egy AI által létrehozott újságot olvasni? Hol van az öröm, a szeretet vagy az a törekvés, hogy valami jobbat alkossunk? Ez számomra semmit sem jelent” – tette hozzá.

Zetteler nem egyedül van a mesterséges intelligenciával szembeni ellenállásában. Az AI valóban robbanásszerűen terjedt el a ChatGPT 2022 végi megjelenésével, amely azóta több mint öt milliárd látogatást generál havonta a Semrush szoftvercég adatai szerint. Azonban az AI rendszerek, mint a ChatGPT, hatalmas mennyiségű energiát igényelnek az edzési folyamat során, és az üzemeltetésük is energiaigényes. A Goldman Sachs egy jelentése szerint egy ChatGPT lekérdezés körülbelül tízszer annyi elektromosságot igényel, mint egy Google keresés, ami sokakat aggaszt.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa, szintén a környezeti hatásokat emeli ki, mint az AI elutasításának egyik fő okát. „Az első reakcióm az volt, hogy az AI lélektelen, és ellentétes a vállalkozásom szellemiségével, amely a humán kapcsolatokra épít” – mondta Achery, aki Londonban él. „Aztán felfedeztem, hogy az AI működtetéséhez szükséges energiafogyasztás borzasztó, és nem hiszem, hogy az emberek tudatában lennének ennek.”

Zetteler elismeri, hogy tiszteli az AI-t a társadalmi haszna miatt, de aggódik a társadalomra gyakorolt szélesebb hatása miatt. „Örülök, hogy az AI létezik, ha a vak emberek számára cikkeket tud fordítani, és minden, ami valóban hasznos. De általánosságban nem hiszem, hogy hosszú távon jót tenne nekünk.” Aggódik amiatt, hogy a rivális cégek AI-t használnak, és ez hatással lehet az ő üzletére is. „Mint minden, pénzt takaríthatnék meg, ha az ügynökségünket EasyJet járatokkal küldeném Milánóba a vonat helyett. Az én nyereségem már most is alacsonynak tűnik, ha a siker mértékét így nézzük, de mi van akkor, ha a sikert az alapján mérjük, hogy mennyit járulunk hozzá a társadalomhoz és mennyire alszunk jól?”

Seattle-ben élő Sierra Hansen, aki közszolgáltatásokkal foglalkozik, szintén elutasítja az AI használatát. „Az agyunk az, ami segít megszervezni a napjainkat, nem az AI Copilot, amelyik megmondja, hogyan kezeljük a napirendünket” – mondta Hansen. „Emberi feladatunk a kritikai gondolkodás alkalmazása, és ha egyszerű feladatokat adunk a ChatGPT-nek, akkor nem oldjuk meg a problémákat magunk.”

Jackie Adams, aki digitális marketinggel foglalkozik, szintén kezdetben ellenállt az AI-nak, de végül a munkakörülmények és a költségvetési megszorítások miatt kénytelen volt belevágni. „A kollégáim már elkezdték használni az AI-t, és én is kötelezve éreztem magam, hogy kövessem őket. Ha ellenálltam volna, az ártott volna a karrieremnek.” Adams ma már nem látja az AI használatát lusta megoldásnak, hanem egy új lehetőségként, amely javíthatja a munkáját.

James Brusseau, a Pace University filozófiaprofesszora, aki az AI etikájára specializálódott, úgy véli, hogy az AI-val való együttélés elkerülhetetlen. „Ha tudni akarjuk, miért hozunk egy döntést, szükségünk van emberekre. Ha nem érdekel, akkor valószínűleg AI-t fogunk használni” – mondta Brusseau. Adams elfogadja az AI használatát a munkájában, de még mindig szomorúan figyeli az AI növekvő hatását. „Már a Google keresés is tartalmaz AI által generált áttekintéseket, és egyre inkább úgy érzem, hogy nincs kontrollunk felette. Hogyan tudom mindezt kikapcsolni? Ez egyre csak növekszik.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük