Gazdaság,  Hírek

India és Pakisztán feszültségcsökkentésének lehetőségei

A folyamatosan eszkalálódó India-Pakisztán konfliktus egyre aggasztóbb fordulatot vesz, és a világ számos országa arra figyelmeztet, hogy fontos a nyugalom megőrzése. Az események egy sor légicsapással kezdődtek, amelyeket India indított, miközben Pakisztán azt állította, hogy több indiai vadászgépet is lelőttek – ezt a delhi kormány nem erősítette meg. A kezdeti gondolat az volt, hogy mindkét fél „győzelmet” hirdethet, és ezzel csökkentheti a feszültséget, azonban a hosszabb ideig tartó viszonossági támadások sokkal súlyosabb következményekkel járhatnak. A múltban, például 2019-ben és 2016-ban, az Egyesült Államok és néhány más nagyhatalom nyomásgyakorlásával segítette a felek közötti helyzet rendezését, ám most az indiai és pakisztáni nacionalista diskurzus az egekig emelkedett. Jelenleg a két szomszéd háborúhoz közel áll, mint az utóbbi évtizedekben bármikor.

Ayesha Siddiqa, a londoni King’s College senior kutatója figyelmeztetett arra, hogy a világ közössége csendben marad, ami rendkívül veszélyes. „Bár a feszültség évtizedek óta fennáll, most először találkozik a két ország egy konfliktussal úgy, hogy senki sem figyeli őket vagy kényszeríti őket a megállásra” – mondta Siddiqa. Amennyiben Washington nem lép közbe határozottabban, úgy Islamabad és Delhi továbbra is vádaskodhat egymás ellen. Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere ugyan próbálja elérni, hogy India és Pakisztán csökkentse a feszültséget, az amerikai politikai vezetők üzenetei eltérőek. JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke a Fox Newsnak adott interjújában kijelentette, hogy az India és Pakisztán közötti potenciális háború „nem a mi dolgunk”. „Szeretnénk, ha ez a helyzet minél gyorsabban csillapodna, de nem tudjuk irányítani ezeket az országokat” – tette hozzá.

Vance éppen Indiában tartózkodott, amikor az indiai-adminisztráció alatt található Kasmírban elkövetett merénylet következtében 26 civil életét vesztette. Trump elnök korábban a feszültség növekedését „szégyennek” nevezte. Az eddigi India-Pakisztán összecsapások során, mint például 2019-ben, a helyzet gyorsan csillapodott, miután India „sebészeti csapásokat” hajtott végre a Pakisztánban található terroristaképző táborok ellen. Az események következtében egy indiai katonai repülőgépet lelőttek, és a pilótát Pakisztán elfogta, ám két nappal később Washington és más világhatalmak közbenjárásának köszönhetően szabadon engedték.

A jelenlegi konfliktus intenzitása azonban eltérő, a szenvedélyek mindkét oldalon magasra hágtek. Miközben a Trump-adminisztráció prioritásai inkább a vámok, Kína és az ukrán-orosz helyzet körül forognak, a nemzetközi közösség közös erőfeszítéseire lesz szükség a két nukleáris hatalom közötti feszültség enyhítésére. Kínának is jelentős érdeke fűződik Dél-Ázsiához, hiszen szoros gazdasági és katonai kapcsolatokat ápol Pakisztánnal, és több mint 50 milliárd dollárt fektetett be az országba a Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosón keresztül. Kína és India között azonban még mindig feszültség van, hiszen nem rendezett határvitáik vannak, és a két ország között 2020-ban határütközésre került sor a Himalájában.

A P5-ök, vagyis az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai is felelősséggel tartoznak a helyzet rendezéséért, mondta Shen Dingli, a sanghaji nemzetközi ügyek szakértője. Szerinte a P5-ök képesek lennének elindítani egy hiteles vizsgálatot az ügyben, hogy kezeljék India aggályait. A Perzsa-öböl államai, mint Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, amelyek szoros kapcsolatban állnak mindkét országgal, szintén fokozhatják közvetítői erőfeszítéseiket. Szaúd-Arábia külügyi államminisztere, Adel Al-Jubeir május 7-én látogatott Delhi-be, ami a feszültség növekedésének hátterében meglepő látogatásnak számított. Az indiai külügyminiszter, Subrahmanyam Jaishankar elmondta, hogy „jó találkozón” vett részt, és Al-Jubeir megosztotta India nézőpontját a terrorizmus határozott ellenállásáról.

A jelenlegi helyzet megoldásának egyik módja lehet, ha mindkét fél győzelmet hirdethet, hogy ezzel elégedettséget nyújtsanak a saját közönségüknek. India szerint a rakétacsapások célja a múlt hónapi merényletért felelős személyek felelősségre vonása volt. „India már kijelentette, hogy elérte céljait. Most Pakisztán labdáján a sor. Ha válaszcsapást akarnak végrehajtani, akkor az erős válaszlépést vonhat maga után Indiától” – mondta D. S. Hooda nyugalmazott indiai tábornok. Pakisztán számára, különösen a hatalmas hadserege számára fontos, hogy megmutassa népének, hogy képes ellenállni Indiának, és hogy újra megtanítsa nekik egy leckét az indiai vadászgépek lelövésével. Jelenleg India nem ismerte el, hogy bármelyik pilótáját elveszítette volna a konfliktus során. Siddiqa szerint a válság kimenetele attól függ, hogy India mit tekint céljának. „India céljainak határai nap mint nap változnak – a Pakisztán megbüntetésétől kezdve valami nagyobb eléréséig” – zárta gondolatait a pakisztáni tudós. A jövőbeli események alakulása, például az Indiai Premier League esetleges folytatása, szorosan összefonódik az ország hangulatával, így a helyzet továbbra is rendkívül ingatag.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyzg8ygeezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük