Divat,  Gazdaság

Zara titkos világának felfedezése

A nyár közeledtével egy izgalmas divatirányzat bontakozik ki, amelyben a romantikus, cowboy és rock and roll stílusok keverednek – legalábbis Mehdi Sousanne, a Zara tervezője szerint. A Zara a világ egyik legsikeresebb fast fashion márkája, amely az Inditex cégcsoport része. Az Inditex a világ legnagyobb divatkereskedője, és számos boltláncot üzemeltet, többek között a Massimo Dutti-t és a Pull & Bear-t. A Zara ruháit 1800 beszállító készíti el világszerte, de a legtöbb terméket Spanyolországba szállítják, hogy innen kerüljenek ki a boltokba 97 országban. Érdekes, hogy a Zara nem hirdet, és ritkán ad interjúkat, de most, hogy ünnepli első boltjának 50. évfordulóját, lehetőségem nyílt meglátogatni a galíciai központot, és bepillantást nyerni a titokzatos márka működésébe.

A cég jelenleg egy olyan időszakot él meg, amikor gyorsan változó piaci környezetben kell navigálnia, ahol egyre nagyobb a verseny az ultraolcsó online szereplőktől, mint a Shein és a Temu, akik közvetlenül Kínából szállítanak. Az amerikai vámokkal kapcsolatos bizonytalanságok is nehezítik a helyzetet. Oscar Garcia Maceiras, az Inditex vezérigazgatója azonban biztosít róla, hogy a Trump-adminisztráció vámintézkedései nem befolyásolják a Zara ellátási láncát, és a cég tervei között szerepel az amerikai piac további bővítése, amely jelenleg a második legnagyobb piaca. „Fontos, hogy a diverzifikáció a kulcs számunkra. Közel 50 különböző piacon gyártunk, nem exkluzív beszállítókkal, így már hozzászoktunk a változásokhoz” – mondja Maceiras.

A Zara története 50 évvel ezelőtt kezdődött, amikor az első bolt A Coruna városában nyílt meg. Azóta a vállalat 350 tervezőt foglalkoztat, akik 40 különböző országból érkeztek. Mehdi, a tervező, hangsúlyozza, hogy a divatban nincsenek általános szabályok, mindez érzésekről szól. Az inspiráció forrásai széles spektrumot ölelnek fel, a „utcától” kezdve a mozifilmeken át a kifutókig. A tervezési folyamat egy mood board elkészítésével kezdődik, amely után Mehdi skicceli meg ötleteit. A minta készítő szobában a tervek papírmintákká alakulnak, amelyeket a manökenekre tűznek fel. Ezt követően a varrónők azonnal elkészítik az első szövetmintákat az első próba céljából. Mar Marcote, a mintakészítő, már 42 éve dolgozik a cégnél, és még mindig nagyítóval vizsgálja meg minden egyes ruhadarabot, mielőtt az végleg a gyártásba kerülne. „Amikor befejezed a ruhadarabot és látod, hogy jól néz ki, és néha még ki is fogynak belőle, az csodálatos” – mondja.

A Zara forradalmasította a vásárlási szokásokat. A régi időkben a kiskereskedők évente mindössze két fő kollekciót dobtak piacra, tavaszi/nyári és őszi/téli darabokat. A legtöbb lánc a gyártást alacsonyabb költségű távol-keleti üzemekre bízta, így a ruhák akár hat hónapig is késlekedtek. A Zara ezzel szemben a közelibb gyártás mellett döntött, és gyakrabban változtatta a termékeit, lehetővé téve, hogy gyorsabban reagáljon a legújabb trendekre, és hetente új termékeket dobjon a boltokba. A ruhák több mint fele Spanyolországban, Portugáliában, Marokkóban és Törökországban készül. A központi irodában egy gyár is működik, amely kisméretű gyártási sorozatokat végez, emellett további hét közeli gyár is a cég tulajdonában áll. Ennek köszönhetően a Zara termékei heteken belül piacra kerülhetnek.

A logisztika és az adatok szintén kulcsszerepet játszanak a Zara sikerében. Minden ruhadarabot Spanyolországban és Hollandiában található elosztóközpontokból csomagolnak és szállítanak ki. „A pontosság szintje rendkívül kritikus” – mondja Maceiras. „Ez segít nekünk abban, hogy a lehető legutolsó pillanatban meghozzuk a megfelelő döntéseket, hogy megfelelően felmérjük vásárlóink igényeit, és ennek megfelelően alakítsuk divatjavaslatunkat.” Más szóval, a megfelelő termékeket a megfelelő boltba kell juttatni. A központi irodában a termékmenedzserek valós idejű adatokat kapnak arról, hogyan teljesítenek a ruhák világszerte, és – ami kulcsfontosságú – a vásárlói visszajelzések is eljutnak hozzájuk, amelyeket a tervezők és vásárlók között osztanak meg, hogy a szezon során a keresletnek megfelelően tudják módosítani a termékpalettát.

A Zara nem enged meg magának gyakori árengedményeket, csupán a féléves kiárusítások idején él ezzel a lehetőséggel. De vajon a márka kezd-e veszélybe kerülni a lassabb értékesítési növekedés miatt, amely az év elején mutatkozott meg? William Woods, a Bernstein európai kiskereskedelmi elemzője úgy véli, hogy az Inditex számára a legnagyobb kihívás a relevancia megőrzése egy olyan divatvilágban, amely egyre gyorsabb és olcsóbb. A Zara nemcsak a H&M, Mango és Uniqlo versenytársakkal néz szembe, hanem a Shein és Temu által okozott piaci zűrzavarral is. A Shein tavaly 38 milliárd dolláros globális árbevételt ért el, ami alig maradt el az Inditextől. Maceiras hangsúlyozza, hogy a Zara üzleti modellje nem a árakra épül. „Természetesen arra törekszünk, hogy vásárlóinknak megfizethető áron kínáljunk termékeket. De számunkra kulcsfontosságú, hogy inspiráló divatot kínáljunk, amely minőségi, kreatív és fenntartható.” A Zara sokat fejlődött azóta, hogy alapítója, Amancio Ortega elindította a vállalkozást. A cég továbbra is túlnyomórészt a család birtokában van, lánya, Marta csoportelnök. Ortega, aki most 89 éves, híresen visszahúzódó, de Maceiras szerint még mindig rendszeresen megjelenik a cég központjában. „Minden nap ott van, legyen az fizikai vagy morális jelenlét.” A Zara tehát nemcsak a divatipar meghatározó szereplője, hanem egy olyan vállalat is, amely folyamatosan alkalmazkodik a változó piaci körülményekhez, és törekszik a fenntarthatóságra és a vásárlói élmény javítására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2dxe9zyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük